DJTV

DJTV
No Comments

Elektronik müziğin büyülü çocuğu Eelke Kleijn ile konuştuk ( Q&A )

 

Hayranlarına yüksek kalitede müzik sunuyorsun, yeni Label’ın nasıl ortaya çıktı ve yeni şarkın nasıl oluştu ?

Öncelikle teşekkür etmek istiyorum. 2015’in sonunda müziğe küçük bir ara verdim, 2016’nın ise çoğunu stüdyoda geçirdim ancak hiç bir şeyi boşlamadan yine bir çok yeni parça üzerinde çalıştım. 6. ve 7. parçadan sonra yeni Label kurma fikri aklıma geldi, bugüne kadar çok farklı şirketler ile şarkı yayınladığım için aslında bu yeni fikir bana çok doğal geldi. İşte bu yüzden DAYS like NIGHTS bu yılın başında doğmuş oldu.

 

Bu kalite de ilerlemeyi nasıl sürdürüyorsun ve hislerini müziğe nasıl yansıtıp birleştiriyorsun ?

Çok özel bir sırrmın olduğunu düşünmüyorum, işimi sevdiğim ve her gün stüdyoda çok vakit geçirdiğim için kaliteli işler ortaya çıkıyor ve harika fikirler bu süreçte birleşmiş oluyor. Aslında işin sırrı ve anahtarı, şarkıyı yaparken ne kadar kendiniz için yeterli olduğunu anlamanızdan geçiyor, ne zaman doğru ve yeterli olduğuna inanırsanız  o zaman parçanız başarılı oluyor. Ben çoğu zaman aynı anda bir çok şey üzerinde çalışıyorum, bunun için biraz durup dinlendikten sonra, fikre tekrar yoğunlaşıyorum. Bu süreçte genelde bir kaç hafta olabiliyor.

 

Armada ile harika bir işbirliğine başladın, bu işbirliği nasıl gerçekleşti bizimle paylaşır mısın ?

Yeni Label fikriyle birlikte bunu ayrıca uzmanlaşmış ve iyi bir ekip ile yapmanın gerektiğini biliyordum, geçmişten gelen deneyimlerimin de olması bu işbirliği konusuna onlara yönelmemi sağladı. Bu iş gerçekten deneyim gerektiren bir iş. Bu yüzden bir partner aramaya başlayınca, Armada listede ilk sırada yer aldı. Ofislerinde uzun zamandır birçok insan tanıyorum ve ilişkilerimi her zaman verimli ve iyi olmuştur.

 

Son dönemde popüler elektronik müziğindeki değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizi etkilemediğini görüyoruz.

Beni hiç yada tamamen etkilemediğini söyleyemem. Bence her zaman etrafınızda olup bitenler üzerinde durup gözlemlemelisiniz. Bazen bir sanatçı olmak, neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını tamamen bilmek anlamına gelmiyor, bence anahtar çevredeki herkesten biraz etkilenmek, ancak yine de sanatçının kendi yolunda ilerleyeceğini düşünüyorum.

 

Geçmişten günümüze kadar yapmış olduğun en etkili parça hangisiydi diye sorsak ?

Etkili demiyorum ancak 2013 yılında Eskimo Recordings’ten çıkardığım EP’dir diyebilirim. Burada bulunan 2 şarkı,  A Tale of Two Lovers ve Lovely Sweet Divine hala benim playlistimdeki en üst sırada yer alıyor. Artık kendi parçalarımın tümünü çalmıyorum desem daha doğru olur. 2005’e kadar bazen geri gidiyorum ancak yine de eski kalabiliyor, ancak bu EP hala benim favorilerimden biri.

 

 

Şovlarından bahsedelim istersen, bu güne kadar olan en iyi şovun sana göre hangisiydi ve sabırsızlıkla beklediğin hangisi ?

Arjantin’deki şovlar benim için her zaman muhteşem olmuştur. Guy J ve ben, 8000 kişilik büyük bir parti olan Buenos Aires’teki Mandarine Park etkinliğinde birlikteydik harikaydı diyebilirim. Bunun yanı sıra bu Sidney’deki Electric Gardens, LA’deki Avalon ve son olarak Ankara’yı ziyaretim gerçekten çok iyiydi.

 

2017 yılı için ne gibi yeni planların var, Albüm EP, yeni şovlar yada benzeri olarak ?

Bu yıl Label’ım DAYS like NIGHTS’tan yeni bir Single daha çıkaracağız ve bunun devamında yine piyasaya çıkaracağım yeni bir çok parça yaptım ve bunları sırayla müzik severlere sunacağım. Yeni albüm ise kesinlikle gelecek ve yolda diyebilirim, ancak çıkış tarihi henüz netleşmedi ama kesinlikle olacak.

 

Stream teknolojiler hakkında konuşsak, şu anda hemen hemen her şey büyük oranda mobil üzerinden ilerliyor, Stream hangi platformlar sence daha önemli ?

 Spotify‘ın benim için en önemlisi olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda en çok dinleyici olarak kullandığım platform Soundcloud, ancak setler için ikinci sırada geliyor, Spotify’da podcast desteğini eklediği için daha fazla büyüdüğünü görüyorum.

 

Hayalini kurduğun bir projen  oldu mu ?

Hollywood müzikleri ve tanıtımları çok ilgimi çekmiş ve her zaman hayalini kurmuşumdur. Ayrıca bir filmin tüm müziklerini yapmayı da çok isterdim. Bir kaç yıl önce Hollywood Banker isimli bir belgesel için çalıştım, bu tarz ve buna benzer filmler için çalışmayı çok isterim.

 

About the author:
Has 2322 Articles

LEAVE YOUR COMMENT

RELATED ARTICLES

Back to Top